872/​67

Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)

“Heste, som rides til Svømning”. 1873. Sign. monogram. Olie på lærred. 64×106.

Vibeke Skovs fortegnelse over Theodor Philipsens malerier nr. 105. Udstillet: Charlottenborg 1873 nr. 362. (Konkurrencearbejde tildelt Neuhausens præmie). Kunstforeningen, “Th. Philipsen Udstilling”, 1911 nr. 53. Proveniens: Professorinde M. Wanscher f. Hage (1911), Gerda Feldthausens dødsboauktion, Winkel & Magnussen 351, 1949 nr. 227, afb. s. 4. Til nærværende maleri findes en forstudie (fortegnelsen nr. 103), der oplyser at motivet er hentet fra egnen ved Scheelenborg. Sommeren og efteråret 1872 tilbragte Philipsen på Hindsholm og på herregården Scheelenborg. Her udførte han landskabsstudier og skitser, der skulle dygtiggøre ham til at modtage Neuhausens præmie. To gange tidligere havde han forsøgt sig, men tredje gang blev lykkes gang med nærværende maleri. Af stor betydning for Philipsen blev venskabet med ejeren af Scheelenborg, baron Christian Juel-Brockdorff, der blev hans mæcen.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 30. maj 2017

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

30.000 DKK