877/​355

Jules Jürgensen

Jules Jürgensen dobbeltkapslet lommeur af 18 kt. guld med chronograph og 1/5 jump sekunder, hvid skive med romertal, ydre 5-sekund skala og central sekundviser, signeret Jules Jürgensen, Copenhagen, guillocheret værk signeret Jules Jürgensen Copenhagen, nr. 11785, støvkapsel af guld. Kun støvkapsel er stemplet med lødighed. Danmark 1870'erne. Vægt ialt 151 gr. Kassediam. 49 mm. Samt urkæde af 14 kt. guld, vægt 9 gr. (2)

Proveniens: Dansk privat samling

NB Uret har ikke split-sekunder. Beskrivelse rettet d. 25/2–2018

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK