Jules Jürgensen
Jules Jürgensen dobbeltkapslet lommeur af 18 kt. guld med chronograph og 1/5 jump sekunder, hvid skive med romertal, ydre 5-sekund skala og central sekundviser, signeret Jules Jürgensen, Copenhagen, guillocheret værk signeret Jules Jürgensen Copenhagen, nr. 11785, støvkapsel af guld. Kun støvkapsel er stemplet med lødighed. Danmark 1870'erne. Vægt ialt 151 gr. Kassediam. 49 mm. Samt urkæde af 14 kt. guld, vægt 9 gr. (2)
Proveniens: Dansk privat samling
NB Uret har ikke split-sekunder. Beskrivelse rettet d. 25/2–2018
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk
Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018