Johan Thomas Lundbye (efter Andreas Hunæus) (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)
Portræt af cand. jur., kammerråd Peter Axel Christian Krebs (1784–1850). Sign. monogram 1842 copie. Olie på malepap. 23×20.
J. Th. Lundbye har kopieret et maleri udført af Andreas Hunæus i 1836 eller 1838.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 342, 1947 nr. 108
Minimale afskalninger samt krakeleringer. Malepap med bule.
Ældre malerier og møbler, 18. december 2017
18 bud