873/​731

Ferdinand Ahm Krag (f. Århus 1977)

Uden titel. Usign. Akvarel, tusch og blyant på papir. Bladstørrelse 85×113.

Proveniens: Billedkunstner Nils Erik Gjerdevik (1962–2016).

Ferdinand Ahm Kragh er født i Århus, men bor og arbejder nu i København. Udover sit virke som billedkunstner, arbejder han som anmelder, essayist og senest også som professor på Skolen for Maleri på Det Kongelige Danske Kunstakademi.

Ahm Krags værker opstår indenfor et tilsyneladende meget stramt og kontrolleret univers, der gennem linjernes repetitive og meditative karakter samtidig åbner for undersøgelser af det menneskelige sind. Værkerne er energiske og stærke - med et næsten psykedelisk tilsnit - og bevæger sig på grænsen mellem figuration og ren fantasi.

Malerier, grafik & fotografier, 27. september 2017

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK