865/​324

Købt af Horsens Museum i juni 2016.

Fra Det Russiske Hof i Horsens:

Augsburg rokoko lågskål af sølv, indvendigt forgyldt, ovalt korpus med to svungne bladhanke, siderne graveret med hhv. mitrakronet monogram CEAP for de fire russiske tronprætendenter Catharina, Elisabeth, Peter og Alexis af Braunschweig-Lüneburg Wolfenbüttel samt inskriptionen “Daabsgave til Catharina Elisabeth Lillienskiold, Den 6te Febr: 1782, fra de 4 fyrstelige Södskende paa Palaiet i Horsens”, lågknop i form af granatæble. Bund graveret med oldermandsranke. Mester Gustav Friedrich Gerich, Augsburg 1777–1779. Vægt 443 gr. L. 23 cm.

Prinsesse Catharina af Braunschweig-Lüneburg Wolfenbüttel: Interiør med to kannelerede søjler, hver med to silhouet-klip i mitrakronede rammer, forestillende de fire russiske prinser og prinsesser Catharina, Elisabeth, Peter og Alexis, herimellem koøje med et prospekt fra deres rejse mellem Rusland og Danmark, samt kartouche med datering “Anno 1780, Den 7de Juli” samt utydelig dedikation til “Lillienskiold 1784”. Vandfarve på papir. Lysmål 25,5×34,5 cm. Samtidig ramme. (2).

Det Russisk Hof i Horsens bestod 1780–1807, hvor de fire ovenfor nævnte prinsesser og prinser boede. De var Kejserinde Anna af Ruslands nieces børn, hvoraf deres tredie bror Ivan blev udråbt som Zar Ivan VI af Rusland. Han blev dog stødt fra tronen af Kejserinde Elisabeth af Rusland, og døde herefter i fangenskab. På foranledning af Kejserinde Catharina den Store af Rusland kom de fire andre søskende i eksil i Horsens ved mellemkomst med deres slægning, dronning Juliane Maria af Danmark:

På bagsiden af billedet er tilføjet følgende skrift, antagelig af H. E. Friis:"Omstaende Silhouetter ere Billeder af de 4 russiske Prindser og Prindsesser: Catharina født 1744, død 1807, Elisabeth født 1744, død 1782, Peter født 1745, død 1798, Alexis født 1746, død 1787. De vare Søsterdatterbørn af den russiske Keiserinde Anna som regjerede fra 1730 til 1740, og som til den Tid holdt Haand over deres Forældre, Keiserinde Annas Søsterdatter Storfyrstinde Anna Carlowna gift med Hertug Anton Ulrich af Brunsvig Wolfenbuttel, som var en Broder til den danske Dronning Juliane Marie. Foruden ovennævnte 4 Søskende var der en ældre Broder Iwan (VI), som Kejserinde Anna udnævnte til sin Efterfølger på Thronen, med Moderen Anna Carlowna som Regentinde i hans Mindreaarighed. Allerede i Decbr. 1744 blev han stødt fra Thronen af Peter den Stores Datter Storfyrstinde Elisabeth. Keiser Iwan VI blev sat paa Fæstningen Schlusselburg under stærk Bevogtning og blev der dræbt 1764; da Vagtmandskabet troede der var Røre i gang for at befri ham. Forældrene bleve 1741 førte til Fæstningen Kolmogori, 80 Wester fra Archangel. Der fødtes de 3 yngste Børn. Moderen døde kort efter det yngste Barn Alexis Fødsel. Faderen Anton Ulrich døde først i Aaret 1775, næsten blind. Keiserinde Catharina [den Store] ynkedes over de Efterlevende 4 søskende udvirkede Plads til dem i Danmark hos deres Tante Enkedronning Juliane Marie. Med den russiske Fregat Polarstjernen førtes de fra Archangel over Bergen og Fladstrand og derfra til Horsens, hvor de ankom d. 13d. October 1780. De ligger alle begravne i Klosterkirken i Horsens".

Litteratur: H.E. Friis, “Det russiske Fyrstehof i Horsens fra 1780–1807”, København 1895. Her er silhout-tegningen afb. ved s. 132–133.

Proveniens: Bowlen er en dåbsgave til Catharina Elisabeth Lillienskjold, datter af nuværende ejers tip-tip-oldefar, Anton Jacob Lillienskiold, som var hofchef ved det russiske hof i Horsens. Silhouet tegningen er en gave fra prinsesse Catharina til Anton Jacob Lillienskiold i 1784.

Russisk + varia & møbler, 2. juni 2016

Sølv ▸ Rusland

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

62.000 DKK