2417/865
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 501”. Lav- og højrygget lænestol af formbøjet lamineret eg, betrukket med rødt uld. Model GE 501 og GE 501A. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. (2)
Præsenteret på Scandinavian Furniture Fair 1967.
Litteratur: Mobilia nr. 143, juni 1967.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Den ene stol med mindre finérskader på sæderammen under sædet.
Moderne kunst og design, 23. april 2024
Vurdering
Hammerslag