842/​161

Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)

Erhvervet af The Metropolitan Museum of Art i september 2013.

“Med valne Hænder”. Åløb ved Usserød. Sign. monogram og “med valne Hænder 12 May 1844 i den lille Breelde Skov ved Usserød”. Pen og tusch på papir. 29×45.

Udstillet: Kunstforeningen, “Arbejder af Johan Thomas Lundbye” 1893 nr. 307.

“Raadhusudstillingen af Dansk Kunst til 1890”, 1901 nr. 1178.

Kunstforeningen, “Johan Thomas Lundbye, tegninger”, 1954 nr. 74.

Afbildet: “Billeder i træsnit af Johan Thomas Lundbye”, 1884 planche 3. Karl Madsen: “Johan Thomas Lundbye”, 1895, side 205 omtalt s. 204. Aage Marcus, “HJohan Thomas Lundbye”, 1919, s. 33. “Danske landskabstegninger af J. Th. Lundbye og hans samtid”, 1941 s. 33. Kunst i Privat Eje, 1944, bind I, s. 166

Proveniens: Justitsråd, læge Gustav Larsen (1901). Vekselerer M. I. Levin, grosserer Chr. T. Levinsen. Generalkonsul Johan Hansens Samling. Winkel & Magnussen auktion 104, 1931 nr. 189, afb. s. 11, erhvervet af Agathe og Knud Neye, deres Samling, ABR auktion 409, 1980 nr. 26 afb. s. 61. Boet efter Johan og Randi Dæhnfeldt.

Ældre malerier og tegninger, 17. september 2013

Vur­dering

80.000–100.000 DKK

Hammerslag

140.000 DKK