2418/880
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
“Syveren”. Sæt på ti stole med ben af forkromet stål. Indvendigt betrukket med grå alcantara, skaller af hvidlakeret træ. Model 3107. Formgivet 1955. Udført hos Fritz Hansen. (10)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak/afslag. Smuds og pletter.
Moderne kunst og design, 30. april 2024
Vurdering
Hammerslag
14 bud