877/​338

Vaucher

Lommeur af forgyldt sølv, med rillet kasserand og glaskapsler, hvid skive med fire mindre skiver, bestående af urskive og kalender, glasdækket apertur med sekunder og kompas, værk dækket af forgyldt, guillocheret kapsel med glasdækket apertur med syn til “mock pendulum”, signeret Vaucher No 13242. Ca. 1800–1820. Kassediam. 53 mm.

Proveniens: Dansk privat samling

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

10.000 DKK