858/​93

Joakim Skovgaard (f. København 1856, d. sst. 1933)

Erhvervet af Skovgaard Museet i september 2015.

“Koner og Piger byger Tøj ved en Aa i Halland”. 1881. Sign. Joakim Skovgaard. Olie på lærred. 77×117.

Udstillingsetiket på blændrammen.

Proveniens: Generalkonsul Johan Hansens samling nr. 1595 (ikke dennes auktioner).

Byge tøj er et gammelt udtryk for at vaske tøj.

Rettelse: I generalkonsul Johan Hansens samling er titlen fejlagtigt angivet som “Koner og Piger byger Tøj ved en Aa i Holland”. Skovgaard opholdt sig i somrene 1879 til 1900 i Halland og motivet er her fra og ikke fra Holland. Dette er derfor blevet rettet. (d. 31/8 2015)

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Malerier og bøger, 15. september 2015

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

85.000 DKK