850/​26

Jens Juel (f. Balslev på Fyn 1745, d. København 1802)

Erhvervet af museet på Sønderborg Slot i 2014.

Prinsesse Louise Augusta i tyrkisk dragt. Hel figur en face. I gul silkekjole, blå fløjlsfrakke foret med hermelin. Hun sidder ved et bord, hvorpå blomster på et smyrnatæppe, i hånden maske. I baggrunden rødt draperi og søjle. Usigneret. Olie på lærred. 45×34.

Ellen Poulsen omtaler flere gentagelser af dette charmerende maleri af Louise Augusta i fortegnelsen over Jens Juels malerier under nr. 383. Det er ikke muligt præcis at identificere hvilket af disse, det drejer sig om.

På auktion 846 blev en replik af portrættet af Jens Juel solgt for 165.000 kr. I ambassadør John L. Loeb Jr.'s Samling i New York, tidligere ambassadør i Danmark.

I slutningen af det 18. årh. var det højeste mode, at blive klædt ud i tyrkiske eller orientalske dragter. Dragten hedder hedder circasienne og skuespilleren madame Preisler, bar denne dragt i rollen som Roxelane i stykket “Soliman den Anden”.

Proveniens: Siden 1850'ernes midte privateje på et dansk gods på Sjælland.

For konditionsrapport kontakt afdeling.

Malerier og tegninger, 16. september 2014

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

100.000 DKK