2421/​809

Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)

“PH-3½/2½”. Bordlampe med stel af bruneret metal. Overskærm af gul/hvid metal, mellem- og underskærm af flerlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. H. 45.

Stand

Let brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Auktion
Kategori
Vur­dering

5.000 DKK

Solgt

Hammerslag

5.500 DKK  

13 bud

Tidspunkt Byder Bud
805841 (Autobud) 5.500 DKK
1136317 5.500 DKK
805841 (Autobud) 5.000 DKK
1136317 4.800 DKK
805841 (Autobud) 4.600 DKK
1136317 4.400 DKK
805841 (Autobud) 4.200 DKK
830422 4.000 DKK
805841 (Autobud) 3.800 DKK
802374 3.600 DKK
805841 3.400 DKK
802374 3.200 DKK
800549 3.000 DKK