Foto endnu ikke klar
883/​29

Avalokitesvara af forgyldt bronze, siddende på trone i dhyanasana, med ni par arme, hvoraf to par arme placeret foran, et par holdende en bog og en krone og et par samlet i en mudra, de andre holdende forskellige genstande bl.a. nektarvase, dharmahjul, reb, sværd, på hovedet stor gennembrudt krone. Kina, Ming 1368–1644. Vægt ca. 42800 gr. H. uden trone ca. 52 cm. H. med trone ca. 67 cm.

Proveniens: Mogens Pagh, 1911–2004, direktør ved Østasiatisk Kompagni fra 1956–1980. Han begyndte sin karriere i firmaet i 1929 og var efterfølgende udsendt til Shanghai, Hong Kong og Canton i perioden 1931–1939. Derefter filialdirektør i Hong Kong fra 1939–1948 og i San Francisco fra 1949–1952.

Mogens Pagh fik Buddhaen af bestyrelsen i forbindelse med sit 50 års jubilæum.

Budgivning på dette katalognummer kræver forudgående registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, fremvisning af billedlegitimation samt indbetaling af depositum på 250.000 DKK på forlangende. Registrering af gyldigt betalings-/kreditkort, billedlegitimation og depositum skal være Bruun Rasmussen Kunstauktioner i hænde senest den 25. november.

For en konditionsrapport kontakt: asian@bruun-rasmussen.dk

Asiatisk kunst, 27. november 2018

Vur­dering

800.000–1.200.000 DKK

Hammerslag

3.100.000 DKK