872/179
Thomas Wagstaffe (f. Oxfordshire 1724, d. London 1802)
George III lygteur med spilleværk i kasse af mahogni, skive af forgyldt messing med gennembrudte hjørne ornamenter, forsølvet skive og plakette af porcelæn sign. Tho. Wagstaffe, London. England, 18. årh.s slutning. H. 51. B. 32. D. 20.
Konditionsrapport ved forespørgsel. furniture@bruun-rasmussen.dk
Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Varia, møbler og tæpper, 31. maj 2017
Vurdering
Hammerslag