845/​65

Johannes Larsen (f. Kerteminde 1867, d. sst. 1961)

Erhvervet af Johannes Larsen Museet i november 2013.

“Damer ved brinken”. Johannes Larsens kommende kone Alhed (1872–1927) med flettet hår og søsteren Christine (1876–1960), der bliver gift med Sigurd Swane. 1897. Sign. monogram. Olie på lærred. 71×95.

Tre blyantstegninger til maleriet er inkluderet. Alle dat. 1896. 22×28.

Kystparti. En skrænt ved Erikshåb, som er Alheds barndomshjem, Sandholdt Lyndelse på Fyn.

Alhed, Johannes Larsens kommende kone og Christine. Fire piger på brinken. (4).

Udstillet: Skagen Museum, "Harmoni i blåt), 2001 nr. 38, afb. s. 31.

På det færdige maleri har Johannes Larsen har ændret lokaliteten til Lundgårdklinten nær Kerteminde. Alhed og Johannes blev gift i 1898.

Citat: “Kvinder og naturfordybelse er motivet i Johannes Larsens ”Damer på stranden" malet i 1897. De unge kvinder i forgrunden på skråningen synes bjergtagne af vandet foran dem: tabt for denne og verdens tant og fjas sidder de i deres hvide kjoler, den ene med håret flettet, den har bundet det op...... Maner den unge kunstners romantiske sværmeri for kvinden, dette ukendte, ophøjede væsen, som man knap nok kunne tillade sig at komme nær, langt mindre forvente at kunne forsørge.

Både Alhed og Christine blev selv kunstnere.

Proveniens: Kunstnerens efterkommere.

Malerier og skulpturer, 26. november 2013

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

80.000 DKK