1731/​1507

“Jiangyi” taoistisk præstekåbe, rektangulær, med åbning fortil, broderet med guldtråde og farver på abrikos og grøn grund, dekoreret med pagode, hejrer, drager og taoistiske symboler. Kina. Qing, 19. årh. H. 138 cm.

Proveniens: Hjembragt af kunsthandler Ole Haslund formentlig i 1950erne og givet i gave til sælgers familie.

Slitage, pletter.

Varia, 3. august 2017

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag