877/​336

Joseph Johnson m. flere

Lommeur af 18 kt. guld, kasse og øsken med graveret blomsterdekoration, firefarvet skive med romertal og små sekunder, delvis guillocheret og med påsat blomster- og bladranke dekoration, støvkapsel af forgyldt metal, forgyldt værk signeret Josh (=Joseph) Johnson, 25 Church Street, Liverpool, serienr. 6300. Kasser stemplet med årsbogstav F=1801–1802. Vægt ialt 140 gr. Kassediam. 52 mm.

Lommeur af 18 kt. guld, rillet kasserand, firefarvet skive med romertal og små sekunder, delvis guillocheret, matteret og med påsat blomsterbort, støvkapsel af forgyldt metal, forgyldt værk mærket London, Patent, N. 601. Bagkasse stemplet med mestermærke WF samt årsbogstav k=1825–26. Vægt ialt 119 gr. Kassediam. 50 mm. (2)

Proveniens: Dansk privat samling

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

19.000 DKK