861/​25

C. A. Jensen (f. Bredsted ved Husum 1792, d. København 1870)

Købt af Kunstmuseet Brundlund Slot i november 2015.

Portræt af arkæologen, geheimelegationsråd, professor dr. phil. P. O. Brøndsted (1780–1842)i dobbeltradet blå frakke og Dannebrogsordenens ordensbånd i knaphul, i hånden holder han en bog i brunt bind. På højre hånd signetring med rød sten. 1839. Sign. Jensen p. Olie på lærred. 27×20,5. Samtidig ramme.

Sigurd Schultzs fortegnelse over C. A. Jensens malerier nr. 329.

Udstillet: København, “Rådhusudstillingen af Dansk Kunst indtil 1890”, 1901 nr. 733.

Kunstforeningen, “Arbejder af Chr. Albr. Jensen”, 1922 nr. 115.

Proveniens: Den portrætteredes datter. Professorinde Tuxen. Efterkommere.

Malerier, 24. november 2015

Vur­dering

25.000–35.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK