Andrei Andreev Alexandrov (, Moskva 1890-1896)
Stort russisk lågkrus af sølv, indvendig forgyldt, top med anker og reb, korpus smedet med gammelrussisk ornamentik og bladværk, graveret med hjuldamperen “Magdalena” samt tekst med kyrilliske bogstaver: “Til Alfons Alexandrovich Sebeke fra Handelsstanden i Nizhny Novgorod. Som tak for, at handelsstanden kunne benytte skibet MAGDALENA til en middag for de kejserlige højheder, Storfyrst Vladimir Alexandrovich og Storfyrstinde Maria Pavlovna, den 22. august 1885”. Andrei Andreiev Alexandrov, guardein A. Romanov 1885, Moskva bymærke, lødighed 84. Vægt ca. 1.325 gr. H. 34.
Proveniens: Erhvervet af nuværende ejers norske familie i Stockholm 1960'- eller 1970'erne.
Russisk kunst og ikoner, 9. juni 2017