1734/1572
Thangka med Brahmarupa-Mahakala holdende lårbenstrompet, mala, sværd mm, trampende på menneske, foroven til højre Tsongkapa samt guddom og Lama, forneden dæmonhjælpere. 19. årh. Billedfelt 39×29 cm.
Proveniens: Vagn Pedersen samling, 1927–2005. Auktion Bruun Rasmussen 716, 2002, lot 2670.
Slitage, rifter og reparation, overflade ridser.
Varia, 24. august 2017
Vurdering
Hammerslag
22 bud