Reinhoud d'Haese (f. Geraadsbergen 1928, d. Paris 2007, )
“Le Péril Blanc”, 1967. Usign. Patineret messing på sokkel af litografisk sten. H. inkl. sokkel 68.
Litteratur: “Reinhoud. Catalogue raisonné. Tome I / Sculptures 1948–1969”, 2009, nr. 345. Exhibited: “Reinhoud, recent sculptures”, Lefebre Gallery, New York, oktober-november 1967. Proveniens: Privatsamling, New York, U.S.A. Proveniens: Privatsamling, Frankrig.
Moderne malerier og skulpturer, 25. september 2018