Foto endnu ikke klar
886/​111

Wilhelm Marstrand (f. København 1810, d. sst. 1873)

Stående kortspiller. Studie til “En fængselsscene i Rom”. Usigneret. Olie på papir monteret på lærred. 35×22.

Figuren på dette maleri er en studie til den stående kortspiller foran fængelsgitteret i Marstrands berømte maleri fra 1837 “En fængselsscene i Rom” (Nivaagaards Malerisamling, inv. nr. 0202NMK). Sammenligner man studien med det færdige maleri, kan man, udfra de ændringer Marstrand har foretaget sig, få et indblik i hans kunstneriske proces. De to figurer foran gitteret har skiftet position, således at den stående figur i det endelig maleri er vendt mod venstre i modsætning til studien, hvor han er vendt mod højre. Til gengæld har den siddende figur i det endelige maleri, overtaget nogle af studiens stående figurs træk bl.a. den karakteristiske ørnenæse og bakkenbarterne.

Udstillet: Kunstforeningen, “Marstrand Udstilling”, 1898 nr. 50.

Proveniens: Murermester Schioldan (1898).

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier, antikker og våben, 28. maj 2019

Vur­dering

20.000–25.000 DKK

Hammerslag

15.000 DKK