1424/​121

Frederikke Westphal (f. Slesvig 1822, d. 1861)

Erhvervet af Museum Sønderjylland i juni 2014.

En kone i Ostenfelder dragt nyder kager og drikker kaffe af det musselmalede kaffestel. Sign. F. W. 1860. Olie på lærred. 42×32.

Ostenfeld ligger mellem Husum og Egernfjord i Slesvig.

Motivet leder tanken hen på det sønderjyske kaffebord.

Proveniens: Brøstes Samling nr. 200. Brøstes Samling var en udstilling af malerier, tegninger og genstande, der viste Christianshavns udvikling fra bydelens grundlæggelse i 1618 og til vores tid. Samlingen blev grundlagt af Ulf Brøste (1904–1970) i “Brøstes Gaard”, Overgaden Oven Vandet 10 på Christianshavn. Gården er i øvrigt kendt for at være maleren Julius Exners bopæl fra 1861.

Ældre malerier og møbler, 9. juni 2014

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

15 bud

(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK