Johan Rohde (f. Randers 1856, d. Hellerup 1935)
“I S. Bonaventuras klosterhave med udsigt til chiesa S. S. Giovanni et Paolo. To munke i færd med at ordne urtehaven”. Sign. Johan Rohde 1919. Olie på lærred. 63×148.
Retoucheringer. Behov for let overfladerensning. Én reparation.
Ældre malerier og møbler, 7. august 2017