Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
“Opus 4 d'Une mythe muet”. Sign. Asger Jorn 1952, Prøvetryk samt med titel. Blindstempel J. Chr. Sørensen, København. Litografi i farver. Bladstørrelse 40×52,5. Uindrammet.
Litteratur: Van de Loo nr. 119.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk
Malerier, skulpturer og grafik, 5. december 2018