Günther Förg (f. Füssen 1952, d. Freiburg 2013)
Vase af polykromt dekoreret lertøj. Sign. Förg 95. Stemplet Tommerup Keramisk Værksted, 864–5-4. H. 19
Proveniens: Galerie Mikael Andersen, København.
Privatsamling, Danmark. Erhvervet fra ovenstående af nuværende ejer.
Værket er registreret i Günther Förgs arkiv som Nr. WVF.95.S.0746. Vi takker Hr. Michael Neff fra The Estate of Günther Förg for de oplysninger han venligst har stillet til rådighed om værket.
Moderne kunst og design, 7. august 2018