769/​206

Ejler Bille

Købt i februar 2007 af Holstebro Kunstmuseum.

Komposition. Sign. på bagsiden Ejler Bille 1934. Olie på lærred. 67×74.

Lærredet er bemalet på begge sider. Mærkat på bagsiden: “Signaturen midt på maleriets bagside er udført af kunstneren Ejler Bille i Ørby lørdag den 2. august 1986”. Attesteret Robert Dahlmann Olsen. Litteratur: Richard Mortensen, “Den abstrakte Kunst i Danmark 1934” i Aarstiderne, Nr. 3, oktober 1941, s. 91–93. Udstillet: Nikolaj Kunstbygning, København, 1981–82, kat. nr. 5. Udstillet: Surrealismen i Danmark, Statens Museum for Kunst, oktober-november 1986, kat. nr. 10. Samme udstilling vist på Aarhus Kunstmuseum, januar-februar 1987. Udstillet: De skjulte Cobraer, Randers Kunstmuseum, 13. maj - 27. juli 1997, kat. nr. 2. Proveniens: Arkitekt Robert Dahlmann Olsens Samling. Richard Mortensen beskriver i artiklen netop dette maleri som et typisk, og samtidig sjældent, værk fra den danske abstrakte skoles allerførste år. Mortensen påpeger gælden til malere som Klee, Kandinsky og Miró før han begiver sig ud i en indgående analyse af det særlige ved Ejler Billes værk. Mortensen fremhæver bl.a. billedets liniespil, der tillader enkeltdelene at indgå i ikkebare én men mange forskellige helheder og figurationer: “Næsten som i et Spil Skak maa Øjet flytte sin Brik fra Form til Form og danne Situationer, Helheder: Et muntert Spil, et Narrespil, et tragisk Spil. Under Spillet gaar man paa Poesiens Enge”. Mortensen afslutter artiklen som følger: “Det Billedsyn, dette Maleri giver Udtryk for, maa siges at være en Nyskabelse indenfor den 'abstrakte' Kunst, og da dette Billedsyn er skabt af en Kreds af Kunstnere, kan man allerede saa tidligt som i 1933–34 med fuld Ret tale om en særlig dansk Skole inden for denne Kunstretning”.Den nyskabende kreds af kunstnere Mortensen refererer til er, foruden ham selv og Ejler Bille, Wilhelm Freddie og Vilhelm Bjerke Petersen, der i disse år orienterede sig grundigt i den internationale modernisme i Frankrig og Tyskland og opdyrkede hvert deres billedsprog med mange fællestræk.

Udvalgt kunst, 27. februar 2007

Vur­dering

1.000.000–1.200.000 DKK

Hammerslag

1.250.000 DKK