877/​305

Beliard a Paris

Fransk “Oignon” lommeur med spindelgang, i kasse af forgyldt messing drevet med sceneri, repoussé skive med hvide emaljeplaketter med blå romertal samt nøgleoptræk, forgyldt værk signeret BELIARD A PARIS, senere klobenen af sølv støbt med alpelandskab med køer og malkepige. 17. årh.s slutning. Kassediam. 56 mm.

Proveniens: Dansk privat samling

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK