Foto endnu ikke klar
880/​726

Robert Jacobsen (f. København 1912, d. Egtved 1993)

“Klee-Mand”, 1969. Sign. R.J. Patineret jern. H. 71

Litteratur: Gunnar Jespersen: “Robert Jacobsen”, Oslo, 1978, gengivet side 66. Litteratur: Hans Moestrup (red): “Robert Jacobsen. Le Créateur d'Espace”, København, 1984, gengivet side 145. Udstillet: “Robert Jacobsen separatudstilling”, Kunsthalle zu Kiel, 1975, kat. nr. 25, gengivet i kataloget. Udstillet: “Robert Jacobsen”, Kulturhuset, Stockholm, 1976, kat. nr. 31. Proveniens: P.T. Nielsen, København.

Moderne malerier og skulpturer, 25. september 2018

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

70.000 DKK