769/​175

Karl Isakson (f. Stockholm 1878, d. København 1922)

Købt i februar 2007 af Bornholms Kunstmuseum.

Nøgenmodel. Udført ca. 1916–17. Usign. Olie på lærred. 102×68.

Proveniens: Dansk privatsamling.Karl Isaksons kunstneriske udvikling tog for alvor fart, da han, efter endt uddannelse på akademiet i Stockholm i 1902 rejste til Italien. Mødet med samtidig fransk kunst i henholdsvis 1905–06 og 1910 betød en styrkelse af Isaksons ønske om at opnå koloristisk lyskraft og farveklang i sine billeder. Isakson var hele livet præget af fysiske skavanker og en overfølsom psyke. Han forskansede sig i store perioder i sit atelier, hvor han eksperimenterede med sine virkemidler uden salg og anerkendelse for øje. Han bevægede sig i retning af de rene spektralfarver anvendt i stringente og velkomponerede kompositioner, bl. a. i modelbilleder som det udbudte, med komplementærkontraster, kubistiske ansatser, stor umiddelbarhed og følsomhed i udførelsen.

Udvalgt kunst, 27. februar 2007

Vur­dering

200.000–250.000 DKK

Hammerslag

350.000 DKK