1732/​1571

Punchebolle på stand af porcelæn, dekoreret i rød, blå og guld. Stand med modellerede blade, faun og bukkehoveder, stående på tre dyrepoter i Heinrich Hansens stil. Heinrich Hansen var kunstnerisk leder af porcelænsfabrikken Bing & Grøndahl, men bowlen er usigneret. 19. årh. Bowle Diam. 45 cm. H. 12 cm. Stand H. 17,5 cm.

Afslag og reparation på bowlens nederste kant. Brændingsfejl indvendig i standen.

Varia, 10. august 2017

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag