1743/​1507

Kinesisk eksport sølv skål, drevet med drager jagende den brændende perle, stemplet Tuck Chang & Co. Shanghai, ca. 1900. Vægt 620 gr. Diam. 19 cm. Tilhørende stand af udskåret hardwood.

Normal patina due to age and use, including scratches and marks.

Varia (udskudt), 2. november 2017

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag