877/​315

William Holloway

William Holloway lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af guld, skive af guld i relief med romertal og ydre 5-minutter arabertal, signeret Holloway, forgyldt værk med tulipan søjler, signeret Wm Holloway, London, nr. 610. Kasser med mestermærke AD, utydelige lødighedsstempler samt inderste kasse nummereret 610. 18. årh.s første tredjedel. Vægt ialt 144 gr. Kassediam. 46/53 mm.

Proveniens: Dansk privat samling

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK