879/​436

Ambroise Dubois (f. Antwerpen 1542, d. Paris 1614)

Charicleas afskibning. Usigneret. Sortkridt, pen, lavering og hvide forhøjninger på papir. Bladstørrelse 222×358 mm.

Omkring 1610 udførte Ambroise Dubois en serie af femten malerier med scener fra Heliodoros Aethiopica. Værkerne skulle bruges som udsmykning af Marie de Medicis værelse på Château de Fontainebleau. En tæt sammenlignelig tegning findes på Rijksmuseum, Amsterdam (inv. no. RP-T-1944–133).

Spengler anså tegningen for at være udført af Parmigianino hvilket er forståeligt da tegninger af de to kunstnere ofte er blevet forvekslet. Dette skyldes at Parmigianino var en stor indflydelse på en anden Fontainebleau skole, hvor Ambroise Dubois var en af de bærende kræfter.

Udstillet: Nivaagaards Malerisamling, “Tegnekunst på Nivaagaard”, 1983, nr. 36. Gengivet planche 36.

Litteratur: For relaterede tegninger se André Chastel et al.:“L'École de Fontainebleau”, Paris, Grand Palais, 1972/1973 kat. nr. 87 og 88.

Proveniens: Johan Conrad Spengler (1767–1839) (Lugt 1434), dennes dødsboauktion 1839, nr. 224 (som Parmigianino). Her købt af Benjamin Wolff (1790–1866) (Lugt 420). Herefter nedarvet i familien.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt wolff@bruun-rasmussen.dk

Benjamin Wolffs samling, 30. maj 2018

Vur­dering

75.000–100.000 DKK

Hammerslag

4.200.000 DKK