1837/500
Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)
Grøn maske i rødt. Sign. på bagsiden E. J. 1976. Olie på lærred. 81×72.
Litteratur: Per Hovdenakk,“Egill Jacobsen 2 - Malerier 1965–80”, København 1985, nr. 1976/17.
Moderne kunst og design, 11. september 2018
Vurdering
Hammerslag