“Jacquemart” lommeur af guld med spindelgang og repetition, rillet kasserand, guillocheret skive af sølv med mindre skive af hvid emalje med sorte arabertal, flankeret af to “à trois couleur” figurer der slår på to klokker ved time- og kvarterrepetition, forgyldt værk og støvkapsel, sidstnævnte med nøgle optrækshul, omkranset af graveret slange. Ca. 1820. Vægt 135 gr. Kassediam. 56 mm.
Proveniens: Dansk privat samling
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk
Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018