877/​324

“Jacquemart” lommeur af guld med spindelgang og repetition, rillet kasserand, guillocheret skive af sølv med mindre skive af hvid emalje med sorte arabertal, flankeret af to “à trois couleur” figurer der slår på to klokker ved time- og kvarterrepetition, forgyldt værk og støvkapsel, sidstnævnte med nøgle optrækshul, omkranset af graveret slange. Ca. 1820. Vægt 135 gr. Kassediam. 56 mm.

Proveniens: Dansk privat samling

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt varia@bruun-rasmussen.dk

Tæpper, varia, møbler, ure, 28. februar 2018

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

25.000 DKK