1804/​255

Russisk nyreformet Louis XVI skrivebord af rosentræ, indlagt med marquetteri. 18. årh.s slutning. H. 71,5. B. 95. D. 57.

Proveniens: Erhvervet 1922–1927 i Skt. Petersborg af Erica Zeiner-Henriksen.

Enkelte finérskader. Desuden fine krakeleringer. Sprosser kun delvist fastgjort. Ingen nøgle.

Ældre malerier og møbler, 22. januar 2018

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK

9.000 DKK
8.500 DKK
8.000 DKK