Auktion 872
i Bredgade
Moderne skulpturer
2117/914
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1740/505
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
873/909
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
873/824
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
1735/678
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1727/665
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
872/1064
Bjørn Poulsen: "Ghost 32", 2008. Plastik og akryl. B. 70.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
872/1063
Anders Brinch: "There is a tear in my beer", 2005. Lofthængt skulptur af mixed media. Diam. ca. 50-55.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
872/1062
Jes Brinch: Figur. Usign. Bronze. H. 35
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/1061
Martin Bigum: "The Shadow". Sign. Martin Bigum 05, 11/15. Patineret bronze. H. 36.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/1049
Barbara K. Shanklin: "Solsort", 1988. Sign., betitlet og dateret. Granit. H. 23.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/1048
Fernandez Arman: "Ukulele", 2002. Sign. Arman, 66/99. Bronze med gylden patina. H. 29. B. 54. D. 29.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
872/1047
Pipin Henderson: "Figur", 1991. Usign. Bronze monteret på jernsokkel. H. inkl. sokkel 205.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/1034
Jens-Flemming Sørensen: Uden titel. Sign. Jens Flemming Sørensen 95. Bronze på granit sokkel. H. inkl. sokkel 51. B. 80. D. 47.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/1032
Günther Förg: Knie, 1994. Sign. Förg 94, 11/25. Bronze. H. 23.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/1031
Günther Förg: Fad af bemalet keramik. Sign. Förg 95. Unika. Diam. 52
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/1030
Günther Förg: Lille maske monteret på stang/base af bronze, ca. 1990. Sign. Förg, 6/25. Grønpatineret bronze. H. 12. Inkl. montering H. 26.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
872/1029
Kirsten Ortwed: Skulptur. Sign. monogram 87. Bronzestøbermærke Jirotka Cologne. Bronze. 16 x 22 x 11
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/1028
Paul Van Hoeydonck: "....boys", 1964. Sign., dateret samt med titel på bagsiden. Relief i delvist bemalet gips. 122 x 122 x 23.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
872/1015
Pipin Henderson: Figurer, ca. 1998. Sign. Pipin. Bronze opsat på sort jernsokkel. H. 53. B. 98 D. 24. H. inkl sokkel 94.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/1011
Manuel Marín: Uden titel. Stemplet M. Marín. Hængende mobile i rødmalet jern. H. ca. 70. B. ca. 155. Unika.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/1005
Sven Dalsgaard: Stol af glas dekoreret med øjne og læber, 1997. 104 x 41 x 29
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
872/1004
Egon Fischer: "Skulptur på flade", 1962. To relieffer. Begge sign. og dateret på bagsiden. Patineret jern monteret på hvidmalede træplader. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/997
Fernandez Arman: "Chess". Sign. Arman, 49/70. Bronzestøber stempel "Bronze Romain & Fils". Bronze. 42 x 30 x 30
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/988
Corneille: "Chat ocre". Sign. Corneille 96. Bon à tirer. Polykrom bemalet resin. H. 37
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/982
Henry Heerup: Blomsterornamentik. Sign. på bagsiden Heerup 58. Bemalet metalbakke. 47 x 60
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/961
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
872/928
Fumio Yoshimura: "Symaskine", 1970'erne. Ubehandlet lindetræ. 102 x 80 x 60.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/922
Tal R: "Flovmand". Sign. T.R. 08. Dekoreret, glaseret keramik på blyfod. Sokkel af gråmalet træ. H. 72. B. 35. D. 35.
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
872/919
Christian Lemmerz: "Taufstein", 2008. Marmor. 67 x 40 x 15. Opstillet på gråmalet sokkel. H. 90
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/909
Günther Förg: Lille maske monteret på stang/base af bronze, ca. 1990. Sign. Förg, 6/25. Patineret bronze. H. 12. Inkl. montering H. 26.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
47.000 DKK -
872/908
Günther Förg: Stele. Sign. Förg, 3/35. Grønpatineret bronze. H. 21
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
872/907
Günther Förg: Knie, 1994. Sign. Förg 94, 17/25. Bronze. H. 23.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/906
Poul Isbak: Stol. Sign. P.I. 10. Skulptur af rosa marmor. H. 50. B. 37. D. 38.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
872/905
Poul Isbak: Boksehandske. Sign. P.I. 98. Sort granit. H. 14. B. 29. D. 20
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK -
872/899
Keld Moseholm: Spring. Sign. KMJ 85. Skulptur af patineret bronze. H. 21. L. 141. B. 9.
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
78.000 DKK -
872/894
Kjell Nupen: "Calcachi no. 11", 1994. Sign. K. Nupen 1999. Polykromt dekoreret lertøj. H. 135. Dia. ca. 70.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
872/886
Pablo Picasso: "Têtes", 1956. Stemplet Edition Picasso, Madoura Plein Feu (utydeligt) samt indridset i bunden Edition Picasso.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
872/885
Pablo Picasso: "Banderilleros", 1959 (1.7.59). 47/50. Fad af rød faience. Stemplet Madoura plein feu. Empreinte originale de Picasso. Diam. 42.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/872
Nobuo Sekine: "Phase of Nothingness". Granit monteret på metalsøjle og fod af træ. Samlet H. 70. B. 53. D. inkl. sokkel 27.
Vurdering :
60.000–75.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/871
Lynn Chadwick: "Two reclining figures", 1976. Sign. monogram stempel 76 (739), 3/8. Bronze. H. 11,5. L. 29. (2)
Vurdering :
150.000–200.000 DKK Hammerslag:
190.000 DKK -
872/870
Kenneth Armitage: "Two Seated Figures". Sign. KA, 6/6 1957. Bronze. H. 32 B. 43 D. 31.
Vurdering :
500.000–700.000 DKK Hammerslag:
430.000 DKK -
872/862
Ib Geertsen: Rød-gul stabile, 1981-82. IG-nr. 1239. Usign. Figur af bemalet jern. H. 175, omkreds 400.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/861
Ib Geertsen: "Rundbevægelse II", 1997. IG-nr. 1603. Usign. Mobile i gult og rødt bemalet jern. H. 105, omkreds 320.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/831
Henry Heerup: Mor og barn, 1940erne. Usign. Polykromt bemalet granit. H. 40.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
95.000 DKK -
872/824
Alexandre Kéléty: Hest. Sign. Kelety, Etling Paris. Bronze. Opsat på poleret skifer base. H. 26. L. 51.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK