Auktion 872
i Havnen
Moderne malerier
-
2208/633
Tony Swain: Uden titel. Sign. på bagsiden Tony Swain 02. Akvarel og mixed media på papir. Bladstørrelse 17 x 13.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2148/539
Arne Haugen Sørensen: Figur, 1980erne.Sign. A.H.S. Glasmosaik. 40 x 50.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1841/709
Carl-Henning Pedersen: Komposition. Sign. chp 1971. Akvarel på papir. 47 x 31.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
1819/509
Carl-Henning Pedersen: "Himlens pige". Sign. chp Zermatt 1987. Akvarel på papir. Bladstørrelse 52 x 66
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
1809/736
Malcolm Morley: Uden titel. Usign. Komposition i fire dele. Akvarel, gouache, tusch og blyant på papir. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1803/511
Henry Heerup: "Fantasihjerte". Sign. på blændrammen Heerup. Olie på lærred. 27 x 45.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1802/529
James Daniel Torlakson: "Container", 1970'erne. Sign. Torlakson. Akvarel på papir. Lysmål 34 x 47.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1747/619
Ulrich Erben: "Ohne titel", 1974. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 150.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
1747/533
Ulrich Erben: "Ohne titel", 1974. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 150.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
1739/648
Poul S. Christiansen: Udsigt over Arnodalen, Italien. Sign. monogram 1921. Olie på lærred. 63 x 75
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
1736/655
Sven Dalsgaard: "Opskrift (Flæsk)", 1978. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Mixed media på træplade. 60 x 60.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1735/631
Mogens Balle: Komposition. Sign. M.B. Olie på lærred. 46 x 38.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1735/629
Henry Heerup: Landskab med figur, nisse og mølle. Sign. Heerup 51. Olie på lærred. 45 x 64.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
1732/529
Peter Frie: Landskab. Sign. monogram. Olie på lærred. 50 x 100
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1732/505
Arne Haugen Sørensen: "Dem der flytter sig med solen". Sign. på bagsiden Arne Haugen Sørensen 63 med titel. Olie på lærred. 92 x 65
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1731/533
Anders Moseholm: "The View.com", 2013. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på aluminium. 123 x 245.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1731/521
Ulrik Møller: "U.T. (Landskab ved Bøgebjerg)", 1998. Sign. og dateret samt med titel på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 90.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/1065
Lars Tygesen: Untitled (Karet). Sign. på bagsiden Lars Tygesen Nov. 06. Olie på lærred. 90 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK