Auktion 872
-
872/1041
Peter Martensen: Stående model. Sign. PM 73. Olie på plade. 61 x 40.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/1040
Eduardo Urculo Fernandez: Komposition. Sign. Urculo 66. Olie på lærred. 97 x 130
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/1038
Tom Krøjer: "Aix". Sign. Krøjer 1985. Akryl på papir/karton monteret på lærred. 275 x 140.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/1037
Lise Malinovsky: "Dame". Sign. på bagsiden Lise Malinovsky 2003. Olie på lærred. 145 x 145
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/1036
Hans Voigt Steffensen: Danserinde. Sign. H. Voigt Steffensen. Olie på lærred. 120 x 100.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/1035
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. monogram samt på bagsiden Birkemose 84. Olie på lærred med collage. 194 x 130.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/1034
Jens-Flemming Sørensen: Uden titel. Sign. Jens Flemming Sørensen 95. Bronze på granit sokkel. H. inkl. sokkel 51. B. 80. D. 47.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/1033
Knud Nielsen: "Familieopgør", 1983. Sign. Knud N. samt på bagsiden med titel og årstal. Akryl på lærred. 135 x 168
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
872/1032
Günther Förg: Knie, 1994. Sign. Förg 94, 11/25. Bronze. H. 23.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/1031
Günther Förg: Fad af bemalet keramik. Sign. Förg 95. Unika. Diam. 52
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/1030
Günther Förg: Lille maske monteret på stang/base af bronze, ca. 1990. Sign. Förg, 6/25. Grønpatineret bronze. H. 12. Inkl. montering H. 26.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
872/1029
Kirsten Ortwed: Skulptur. Sign. monogram 87. Bronzestøbermærke Jirotka Cologne. Bronze. 16 x 22 x 11
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/1028
Paul Van Hoeydonck: "....boys", 1964. Sign., dateret samt med titel på bagsiden. Relief i delvist bemalet gips. 122 x 122 x 23.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
872/1027
Carl-Henning Pedersen: Figurkomposition. Sign. chp 1995. Glasmaleri. 36 x 36
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/1023
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. monogram. Olie på lærred. 179 x 133.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/1022
Jan Voss: "Oasen". Sign. Voss 81; titel på bagsiden. Olie på lærred. 47 x 62 cm. TIL afhentning i Bredagde. Kundens kæreste afhenter muligvis værket. SIP
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
-
872/1021
Wiliam Skotte Olsen: Portræt. Sign. W.S.O. 69 og W.S.O 70. Olie på lærred. 61 x 51.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/1020
Leif Sylvester: “Slavisk Skrig". Sign. Sylvester 94; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 120 x 120.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
872/1019
Hsiao Chin: "Ch'an-127", 1981. Sign. samt med kunstnerens stempler; sign., betitlet og dateret bagsiden. Mixed media på papir. Bladstørrelse 60 x 90.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
872/1018
Hsiao Chin: "Chi-273", 1981. Sign. samt med kunstnerens stempler; sign., betitlet og dateret bagsiden. Mixed media på papir monteret på lærred. 63 x 126.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
872/1017
Sven Dalsgaard: "Note", 1980. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Mixed media på træplade. 61 x 61.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
872/1015
Pipin Henderson: Figurer, ca. 1998. Sign. Pipin. Bronze opsat på sort jernsokkel. H. 53. B. 98 D. 24. H. inkl sokkel 94.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/1014
Kurt Trampedach: Portræt, 1994. Usign. Olie på papir. 35 x 27
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/1013
Kurt Trampedach: Portræt. Sign. Trampedach 2003. Olie på papir monteret på lærred. 30 x 22.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
56.000 DKK -
872/1012
Kurt Trampedach: Portræt. Sign. Trampedach. Olie på kraftigt papir. 30 x 24.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/1011
Manuel Marín: Uden titel. Stemplet M. Marín. Hængende mobile i rødmalet jern. H. ca. 70. B. ca. 155. Unika.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/1010
Richard Mortensen: "Øvelsesstykker", maj 1992. Sign. på bagsiden R.M.V.92. Olie på lærred. 92 x 73
Vurdering :
70.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/1008
Vilhelm Bjerke-Petersen: Landskab med ruser til tørring. Sign. VBP 32. Olie på lærred. 60 x 85.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/1005
Sven Dalsgaard: Stol af glas dekoreret med øjne og læber, 1997. 104 x 41 x 29
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
-
872/1004
Egon Fischer: "Skulptur på flade", 1962. To relieffer. Begge sign. og dateret på bagsiden. Patineret jern monteret på hvidmalede træplader. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/1003
Franciska Clausen: Komposition. Forarbejde til "Halvcirklerne" (1951). Sign. F. C. Oliekridt på papir. Bladstørrelse 15 x 10
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/1002
Preben Hornung: "Opstilling til London", 1977. Sign. monogram; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 71 x 92.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/1000
Jean Deyrolle: "Gaudens", Gordes 1958-1959, opus 589. Sign. J. Deyrolle. Tempera på lærred. 73 x 100
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/999
Hans Staudacher: Komposition, 1959. Sign. og dateret på bagsiden. Mixed media på plade. 50 x 35
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/998
Mogens Andersen: Komposition. Sign. Mogens Andersen 68; dateret 30-7-68 på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 97. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/997
Fernandez Arman: "Chess". Sign. Arman, 49/70. Bronzestøber stempel "Bronze Romain & Fils". Bronze. 42 x 30 x 30
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/996
Albert Mertz: "Fodgængere", 1957. Usign. Olie på lærred. 63 x 86
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/995
Paul Gadegaard: Uden titel, no. 106, 1955. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 38 x 55.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/994
Paul Gadegaard: Uden titel, 1955. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 73 x 92.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/993
Ole Schwalbe: Komposition. Sign. på bagsiden Schwalbe 88-89. Olie på lærred. 92 x 83
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
872/992
Ole Schwalbe: "Komposition II", 1959. Sign., dateret og betitlet på bagsiden. Olie på lærred. 130 x 81.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/990
Carl-Henning Pedersen: "Samtale med violet helt". Sign. Carl-Henning Pedersen Jerusalem 1975. Akvarel på papir. 56 x 78
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
872/989
Karel Appel: Uden titel. Sign. Appel. Akryl på papir. Bladstørrelse 33 x 51.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
872/988
Corneille: "Chat ocre". Sign. Corneille 96. Bon à tirer. Polykrom bemalet resin. H. 37
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/987
Tage Mellerup: "Klipper". Sign. på bagsiden Tage Mellerup 1948, med titel. Olie på lærred. 70 x 65
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/984
Henry Heerup: Portræt. Sign. Heerup 64. Olie på dobbeltplade. 47 x 62.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/982
Henry Heerup: Blomsterornamentik. Sign. på bagsiden Heerup 58. Bemalet metalbakke. 47 x 60
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/980
Carl-Henning Pedersen: Maskekomposition. Sign. Carl-Henning Pedersen 1974. Akvarel på tygt håndgjort papir. Bladstørrelse 57 x 39
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/979
Asger Jorn: Uden titel. Sign. Asger Jorn 45. Sort-hvid litografi, unikt håndkoloreret med akvarel. Lysmål 32 x 37.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/978
Asger Jorn: Figurkomposition. Sign. Asger J. 41. Tusch på papir. Bladstørrelse 25 x 30
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
872/973
Mogens Balle: "Du er det billed, jeg ånder mod flodens himmel", 1965. Sign. M.B. Olie på lærred. 46 x 55
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/972
Mogens Balle: Uden titel. Sign. M.B. Olie på lærred. 46 x 55
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/971
Anton Rooskens: Komposition. Sign. Rooskens 60. Mixed media på papir. Bladstørrelse 31 x 44.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/970
Carl-Henning Pedersen: To fugle, ca. 1940. Usign. Olie på lærred. 45 x 39
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
872/969
Knud Nielsen: Uden titel. Sign. på bagsiden Knud N. 48. Olie på lærred. 98 x 67.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/968
Pierre Wemaëre: "Les potes me quittent", 1965. Sign. P. Wemaëre. Sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 81 x 65.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/967
Harald Giersing: "Haven på Lindevej med Verandatrappe", 1907. Usign. Olie på compoboard. 77 x 61.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/966
William Scharff: Granskov, Tibirke. Sign. William Scharff 1940. Olie på lærred. 130 x 190.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
872/965
William Scharff: "Ænder på loen", ca. 1947. Sign. William Scharff. Olie på lærred. 80 x 140.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/964
Jais Nielsen: Stående kvinde. Sign. Jais 16. Akvarel på papir. 31 x 19
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/963
Jais Nielsen: "Kirkevej i Moret sur Loing", Frankrig. Sign. Jais 25. Olie på lærred. 80 x 64. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/961
Hanne Varming: Baby. Sign. HV. Patineret bronze opsat på sokkel af brunlig marmor. H. 32
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt