Auktion 872
Moderne malerier
-
906/482
Richard Mortensen: "Filitosa". Sign. på bagsiden Mortensen 1961 med titel. Olie på lærred. 114 x 145.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
180.000 DKK -
2208/633
Tony Swain: Uden titel. Sign. på bagsiden Tony Swain 02. Akvarel og mixed media på papir. Bladstørrelse 17 x 13.
Vurdering :
6.000 DKK Hammerslag:
3.000 DKK -
2148/539
Arne Haugen Sørensen: Figur, 1980erne.Sign. A.H.S. Glasmosaik. 40 x 50.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
7.500 DKK -
1841/709
Carl-Henning Pedersen: Komposition. Sign. chp 1971. Akvarel på papir. 47 x 31.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
1819/509
Carl-Henning Pedersen: "Himlens pige". Sign. chp Zermatt 1987. Akvarel på papir. Bladstørrelse 52 x 66
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
877/854
Dearraindrop: "Parrothead". Sign. på bagsiden Dearraindrop 4/2006. Olie på lærred med påmonterede applikationer farvet træ. 61 x 46. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
877/852
Richard Colman: "Gold Floor". Sign. RTC SF.06. 2008. Olie på plade. 76 x 61. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
877/842
Daniel Spoerri: Uden titel. Sign. på bagsiden Daniel Spoerri 77 med diverse stempler. Assemblage med malerklud på træ. 50 x 50.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
877/828
Svend Wiig Hansen: "Torso". Sign. SWH 58 samt på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 180 x 134
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
877/805
Martin Erik Andersen: "God is Love", 2008. Pigmentprint, syning, plasticperle. 58,5 x 37,5
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
877/638
Ejler Bille: "Fugleportræt og andre figurer". Sign på bagsiden Ejler Bille 1943. På bagsiden: Komposition. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Ikke solgt
-
1809/736
Malcolm Morley: Uden titel. Usign. Komposition i fire dele. Akvarel, gouache, tusch og blyant på papir. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1803/511
Henry Heerup: "Fantasihjerte". Sign. på blændrammen Heerup. Olie på lærred. 27 x 45.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1802/529
James Daniel Torlakson: "Container", 1970'erne. Sign. Torlakson. Akvarel på papir. Lysmål 34 x 47.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
876/1426
Henry Heerup: Komposition. Sign. Heerup 89. Olie på træ. 42 x 49
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
876/1344
Tallal Chaïbia: "La femme Casablancaise", 1980. Sign. Chaïbia; titel og årstal på bagsiden. Gouache på papir. Bladstørrelse 65 x 50.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
1747/619
Ulrich Erben: "Ohne titel", 1974. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 150.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
1747/533
Ulrich Erben: "Ohne titel", 1974. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 150.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
873/867
Jorge B. Stever: Uden titel. Sign. Jorge Stever 74; sign. og dateret på bagsiden. Akryl, papir og assemblage på plade.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/866
Ulrich Erben: Uden titel, 1974. Sign. og dateret på bagsiden. Diptykon. Olie på lærred. Hver 140 x 110,5. (2)
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
873/862
James Daniel Torlakson: "Navajo", 1970'erne. Sign. Torlakson. Akvarel på papir. Lysmål 34 x 47.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
873/858
Kjell Nupen: Uden titel. Sign. på bagsiden K. Nupen 1990. Olie på lærred. 65 x 54.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
873/850
Gina Pellón: "Because I Love". Sign. G. Pellon; sign., dateret samt med titel på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 81.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
873/822
Pierre Wemaëre: "Fermeté entreprenante". Sign. P. Wemaëre 97 samt sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 92 x 73.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
873/778
Kasper Sonne: "The Construction of Crises No. 2", 2008. Usign. Glas og spejl folie. 100 x 100
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
1739/648
Poul S. Christiansen: Udsigt over Arnodalen, Italien. Sign. monogram 1921. Olie på lærred. 63 x 75
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
-
873/692
Jean Tinguely: Komposition. Sign. Jean Tinguely. Mixed media og collage på papir. Bladstørrelse 48 x 36.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/686
Niki de Saint-Phalle: "Cher Lars Rostrup Bøyesen". Sign. med dedikation fra Niki de Saint-Phalle. Collage på papir. Bladstørrelse 21 x 29.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
1736/655
Sven Dalsgaard: "Opskrift (Flæsk)", 1978. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Mixed media på træplade. 60 x 60.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.800 DKK -
1735/631
Mogens Balle: Komposition. Sign. M.B. Olie på lærred. 46 x 38.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
14.500 DKK -
1735/629
Henry Heerup: Landskab med figur, nisse og mølle. Sign. Heerup 51. Olie på lærred. 45 x 64.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
1732/529
Peter Frie: Landskab. Sign. monogram. Olie på lærred. 50 x 100
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1732/505
Arne Haugen Sørensen: "Dem der flytter sig med solen". Sign. på bagsiden Arne Haugen Sørensen 63 med titel. Olie på lærred. 92 x 65
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
1731/533
Anders Moseholm: "The View.com", 2013. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på aluminium. 123 x 245.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
16.500 DKK -
1731/521
Ulrik Møller: "U.T. (Landskab ved Bøgebjerg)", 1998. Sign. og dateret samt med titel på bagsiden. Olie på lærred. 60 x 90.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/1067
Kaspar Bonnén: Interiør, 2003. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 115 x 115.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
27.000 DKK -
872/1065
Lars Tygesen: Untitled (Karet). Sign. på bagsiden Lars Tygesen Nov. 06. Olie på lærred. 90 x 120. Uindrammet.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/1051
Kehnet Nielsen: Komposition. Sign. på bagsiden Kehnet N. 2005. Olie på lærred. 150 x 120
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.500 DKK -
872/1046
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. monogram. Olie på lærred. 135 x 100.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/1045
Tróndur Patursson: "Høst". Sign. T. Patursson 97 samt på bagsiden T. Patursson 97, Nr. 6. Olie på lærred. 164 x 131.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
872/1043
Kjell Nupen: Uden titel. Sign. på bagsiden K. Nupen 1990. Olie på lærred. 65 x 54
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/1041
Peter Martensen: Stående model. Sign. PM 73. Olie på plade. 61 x 40.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/1040
Eduardo Urculo Fernandez: Komposition. Sign. Urculo 66. Olie på lærred. 97 x 130
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/1038
Tom Krøjer: "Aix". Sign. Krøjer 1985. Akryl på papir/karton monteret på lærred. 275 x 140.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/1037
Lise Malinovsky: "Dame". Sign. på bagsiden Lise Malinovsky 2003. Olie på lærred. 145 x 145
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/1036
Hans Voigt Steffensen: Danserinde. Sign. H. Voigt Steffensen. Olie på lærred. 120 x 100.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/1035
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. monogram samt på bagsiden Birkemose 84. Olie på lærred med collage. 194 x 130.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/1033
Knud Nielsen: "Familieopgør", 1983. Sign. Knud N. samt på bagsiden med titel og årstal. Akryl på lærred. 135 x 168
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
872/1027
Carl-Henning Pedersen: Figurkomposition. Sign. chp 1995. Glasmaleri. 36 x 36
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/1023
Jens Birkemose: Uden titel. Sign. monogram. Olie på lærred. 179 x 133.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/1022
Jan Voss: "Oasen". Sign. Voss 81; titel på bagsiden. Olie på lærred. 47 x 62 cm. TIL afhentning i Bredagde. Kundens kæreste afhenter muligvis værket. SIP
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
-
872/1021
Wiliam Skotte Olsen: Portræt. Sign. W.S.O. 69 og W.S.O 70. Olie på lærred. 61 x 51.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/1020
Leif Sylvester: “Slavisk Skrig". Sign. Sylvester 94; sign. med titel og årstal på bagsiden. Olie på lærred. 120 x 120.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
872/1019
Hsiao Chin: "Ch'an-127", 1981. Sign. samt med kunstnerens stempler; sign., betitlet og dateret bagsiden. Mixed media på papir. Bladstørrelse 60 x 90.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
872/1018
Hsiao Chin: "Chi-273", 1981. Sign. samt med kunstnerens stempler; sign., betitlet og dateret bagsiden. Mixed media på papir monteret på lærred. 63 x 126.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
75.000 DKK -
872/1017
Sven Dalsgaard: "Note", 1980. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Mixed media på træplade. 61 x 61.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
872/1014
Kurt Trampedach: Portræt, 1994. Usign. Olie på papir. 35 x 27
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/1013
Kurt Trampedach: Portræt. Sign. Trampedach 2003. Olie på papir monteret på lærred. 30 x 22.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
56.000 DKK -
872/1012
Kurt Trampedach: Portræt. Sign. Trampedach. Olie på kraftigt papir. 30 x 24.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/1010
Richard Mortensen: "Øvelsesstykker", maj 1992. Sign. på bagsiden R.M.V.92. Olie på lærred. 92 x 73
Vurdering :
70.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/1008
Vilhelm Bjerke-Petersen: Landskab med ruser til tørring. Sign. VBP 32. Olie på lærred. 60 x 85.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK