Auktion 872
Ikoner
872/1502
Russisk rejse triptykon vedhæng af forgyldt sølv dekoreret med cloisonné emaljearbejde. 19. årh.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/1501
Semen Matveevich Egorov: Russisk Gudsmoderikon "Kazanskaja" monteret med rigt punslet og drevet Ritza af sølv med cloisonné emalje. 32 x 26,5.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
872/1500
Russisk ikon med fremstilling af "Bebudelsen". Delvis rund form af forgyldt bronze indlagt med udskåret og bemalået træ, mærket med romertal 1.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/1499
Russisk gemme-ikon med fremstilling af "Den Sidste Nadver" udført i forgyldt sølv, forgyldt metal dekoreret med cloisonné emaljearbejde.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
872/1443
Stor russisk Gudsmoderikon. Træpanel med forgyldt baggrund monteret med ritza og halo af rigt punslet og drevet sølv.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/1442
Stor russisk festdagsikon, centralt med opstandelsen omgivet af ortodokse festdagsmotiver. Tempera på træpanel. 19. årh. 54 x 43,5.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/1441
Novgorod-skolen, 17. årh.s slutning: Stor Russisk Ikonstas kirkeikon med fremstilling af den "Den Hellige Treeinghed". 78 x 64,5.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
450.000 DKK -
872/1440
Jaroslavl-skolen, 16. årh.: Russisk ikon med fremstilling af Jesu fødsel, Tempera på træpanel. 44,5 x 36.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/1439
Novgorod-skolen, 16. årh.: Stor russisk kirkeikon med fremstilling af Kristi nedtagelse fra korset. Forsænket billedflade. Tykkelse 26 mm. H. 90.5. B. 66.
Vurdering :
800.000–1.000.000 DKK Hammerslag:
4.600.000 DKK -
872/1438
Novgorod-skolen, 16. årh.: Russisk ikon med fremstilling af Skt. George og dragen. Tempera på træ med forsænket billedflade. 30 x 23,5.
Vurdering :
300.000–350.000 DKK Hammerslag:
2.200.000 DKK -
872/1437
Novgorod-skolen, 16. årh.: Russisk ikon med fremstilling af Jesu indtog i Jerusalem. Tempera på træ. 56 x 43.
Vurdering :
350.000–400.000 DKK Hammerslag:
2.400.000 DKK -
872/1436
Novgorod-skolen, ca. 1500: Stor russisk ikonostas kirkeikon forestillende Ærkeenglen Skt. Mikhail. Temepra på træpanel med forsænket billedflade. 127,5 x 55.
Vurdering :
4.100.000 DKK -
872/1435
Novgorod-skolen, 16. årh.s slutning: Russisk ikon med fremstilling af Guds engel giver flokken til Flor og Lavr. Tempera på træ. 33 x 25,5.
Vurdering :
400.000–500.000 DKK Hammerslag:
480.000 DKK -
872/1434
Novgorod-skolen, 16. årh. : Russisk ikon med fremstilling af Gudsmoderen med barnet "Vladimirskaya". Tempera på træpanel, forsænket billedflade. 21 x 16.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
2.000.000 DKK