Auktion 872
Skulpturer og bronzer
Møbler, varia & tæpper
873/171
Et par franske directoire kandelabre af forgyldt og patineret bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 68. (2)
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
873/145
Stor italiensk porfyr tazza, hver side med hanke i form af snoede slanger, firsidet base. 19. årh.s midte. H. 53. B. 80. D. 60.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK -
873/127
Fransk empire figurgruppe af forgyldt bronze, 'Androkles og løven'. Paris, 19. årh.s begyndelse. Figur H. 46. B. 43. D. 17. Base H. 8. L. 56. B. 29.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt