Auktion 872
Møbler, varia & tæpper
-
1742/10
Svensk rokoko spejl i ramme af forgyldt træ indlagt med spejlglas. 18. årh.s midte. H. 128. B. 58.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
873/339
Suiyuan tæppe, Kina. Medaljondesign på lys bund prydet med talrige klassiske kinesiske ornamenter. 20. årh.s første halvdel. 367 X 280.
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
-
873/296
Signeret Isfahan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på blå bund. Signeret: Iran Esfahan Entheshari.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
873/261
Jørgen Gylding ca. 1725-d. 1765: Ecce Homo og de 12 apostle, malt på porcelæn. 1764. L. 3,5-8,5 cm. (13)
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Ikke solgt
-
873/240
Et par svenske kommoder af gråmalet træ. Gustaviansk stil, 19. årh. og senere. H. 84. B. 93. D. 48. (2)
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/232
Sengustaviansk konsol af forgyldt træ. Sverige, 18. årh.s begyndelse. Sverige, 19. årh.s første halvdel. H. 82. B. 90. D. 45.
Vurdering :
15.000 DKK Ikke solgt
-
873/228
Svensk rokoko kommode af nøddetræ og frugt træ. 18. årh.s midte. H. 82. B. 91. D. 52.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
-
873/214
Gustaviansk halvrund konsol af forgyldt træ, plade af Ölandsten. Sverige, 18. årh.s slutning. H. 77. B. 76. D. 38.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
873/201
Stort svensk stenbord med plade af Ölandsten, underdel af bemalet træ. Skåne, 19. årh.s midte. H. 83. L. 200. B. 74.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
873/199
Eardley Norton: George III lygteur i kasse af mahogni. Sign. Eardley Norton, London. 18. årh.s slutning. H. 50. B. 30. D. 21.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/198
GRAVELL & TOLKIEN: George III lygteur. Sign. 'GRAVELL & TOLKIEN, LONDON, 2694'. England, 18. årh.s slutning. H. 58. B. 37. D. 22.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/196
William Withers ca. 1770: George III lygteur. Sign. William Withers, London. Ca. 1770. H. 55. B. 28. D. 18.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
873/186
Stort gustaviansk lampetspejl af forgyldt træ, udskåret med sløjfe, to senere lysarme af messing. Sverige, 18. årh. slutning. H. 91. B. 61.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
873/184
Barok chatol af guldstafferet nøddetræ, indlagt med lister af messing. 18. årh.s midte. H. 240. B. 132. D. 60.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
873/171
Et par franske directoire kandelabre af forgyldt og patineret bronze. 19. årh.s begyndelse. H. 68. (2)
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
-
873/169
Fransk senempire lysekrone af forgyldt og patineret bronze, monteret med tolv svungne lysarme. 19. årh.s begyndelse. H. 103. Diam. 83.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
873/167
Senempire lysekrone af forgyldt og patineret bronze med otte lysarme, plade af blåt glas, monteret til el. 19. årh.s første halvdel. H. 118. Diam. 100.
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
-
873/145
Stor italiensk porfyr tazza, hver side med hanke i form af snoede slanger, firsidet base. 19. årh.s midte. H. 53. B. 80. D. 60.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK -
873/140
Et sæt på seks sengustavianske armstole tilskrevet stolemageren Erik Öhrmark. Stockholm, 18. årh.s slutning. (6)
Vurdering :
100.000–120.000 DKK Ikke solgt
-
873/127
Fransk empire figurgruppe af forgyldt bronze, 'Androkles og løven'. Paris, 19. årh.s begyndelse. Figur H. 46. B. 43. D. 17. Base H. 8. L. 56. B. 29.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
-
873/124
Jacob Frères rue Meslee, tilskrevet: Fransk 'Commode à Vantaux' af mahogni med montering af forgyldt bronze. Frankrig, ca. 1820. H. 100. B. 130. D. 60.
Vurdering :
180.000–200.000 DKK Ikke solgt
-
873/123
Jacob Frères rue Meslee, tilskrevet: Fransk sekretær af mahogni med montering af forgyldt bronze. Frankrig, c. 1820. H. 150. B. 98. D. 48.
Vurdering :
180.000–200.000 DKK Ikke solgt