Auktion 872
Tæpper
Møbler, belysning og tæpper
873/1119
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
873/1090
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
43.000 DKK -
1732/837
Maj Svanström: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med polykromt geometrisk mønster. Sign. MS, KH. L. 210. B. 146.
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.200 DKK -
1732/834
Polly Björkman: Fladvævet Art Deco tæppe af uld i røde, brune og grå nuancer. Sign. TPB. L. 310. B. 248.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
1732/833
Polly Björkman: Fladvævet Art Deco tæppe af uld i orangerøde, brune og grå nuancer. Sign. PB. L. 302. B. 258.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Ikke solgt
872/1366
Polly Björkman: Stor grønligt fladvævet tæppe af uld med gule og brune kanter. Sign. TPB. L. 416. B. 270.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
872/1360
Mary Sandberg: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i blå og grå nuancer. Sign. MS, KH.
Vurdering :
45.000–50.000 DKK Ikke solgt
872/1356
Svensk design: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i lysegrå og grønne nuancer. Sign. MBH, AHN.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/1352
Bessarabien kelim med gentagelsesmøster med blomstergrene på beige bund. Udført ca. 1900. L. 230. B. 175.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt
872/1339
Age Faith-Ell: Håndvævet vendbart uldtæppe i blandteknik af rya og rölakan. Udført hos Södra Kalmar Läns Hemslöjd. Sign. SKLH, 1959.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
872/1313
Vibeke Klint: Håndvævet sort uldtæppe med hvidt stribebønster med lyserøde kvadrater. L. 301. B. 207.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/1312
Vibeke Klint: Håndvævet uldtæppe i rosa med stribemønster i sort og hvid. L. 290. B. 200.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/1298
Märta Måås-Fjetterström: "Sipporna" (Anemonerne). Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med polykromt geometrisk mønster.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
872/1293
Svensk design: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i røde, gule, grønne og blå nuancer på grå bund. Usign. L. 242. B. 170.
Vurdering :
12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/1262
Ingrid Dessau: Dobbeltvævet vendetæppe med ternet mønster i blå nuancer. Udført anden halvdel af 20. årh. Sign. ID. L. 236. B. 160.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/1249
Kerstin Butler: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i røde, grå og brune nuancer. Sign. KB og KLH (Kalmar Län Hemslöjd).
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
11.500 DKK -
872/1247
Svensk design: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i røde, gule og grå nuancer. Usign.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
872/1243
Sigvard Bernadotte: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i grå, blå, brune og rosa nuancer. Sign. SB.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/1237
Ann-Mari Lindblom (gift Forsberg): Håndvævet ryatæppe af uld med geometrisk mønster i beige og brune nuancer. L. 150. B. 106.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
872/1231
Margareta Åkerberg: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i blå og grå nuancer. Sign. MÅ. L. 240. B. 168.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/1225
Anna-Greta Sjöqvist: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med polykromt geometrisk mønster på lys grå base. Sign. AGS, RHG. L. 242. B. 168.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/1221
Gertie Lundberg: "Röd Höst" (Rødt efterår). Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik. Signeret GL. Udført hos Vävaregården, Erigsboda. L. 244. B. 170.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
872/1205
Anna-Greta Sjöqvist: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med polykromt geometrisk mønster. Sign. AGS. L. 308. B. 198.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/1196
Vurdering :
35.000–40.000 DKK Ikke solgt
872/1193
Mary Sandberg: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med polykromt geometrisk mønster. Sign. MS og KH (Klockaregårdens Hemslöjd). L. 246. B. 173.
Vurdering :
12.000 DKK Ikke solgt
872/1191
Rakel Carlander: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i brunbe, beige og blålige nuancer. Sign. RC.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Ikke solgt
872/1176
Anna-Greta Sjöqvist: Håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik med geometrisk mønster i blå, brune og grå nuancer. Sign. AGS.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/1171
Judith Johansson: "Myosotis, Tapis". Stort håndvævet tæppe af uld i "rölakan" teknik, lys blå bund med polykromt geometrisk mønster. Sign. JJ. B. 353 x 248.
Vurdering :
60.000 DKK Ikke solgt