Auktion 872
Moderne skulpturer
Malerier og grafik
2117/914
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
10.500 DKK -
1740/505
Einar Utzon-Frank: "Ungdom", 1923. Sign. Utzon Frank. Figur af bronze. H. 29, L. 16.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
23.000 DKK -
873/909
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Ikke solgt
873/824
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
1735/678
Sonia Delaunay: Uden titel. Platte dekoreret i farver, glaseret. Sign. S.D, 1/30. D. 30
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
1727/665
Tróndur Patursson: Uden titel. Usign. Glasrelief monteret på plade med neonrør. 90 x 73 x 9.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
872/1064
Bjørn Poulsen: "Ghost 32", 2008. Plastik og akryl. B. 70.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
872/1063
Anders Brinch: "There is a tear in my beer", 2005. Lofthængt skulptur af mixed media. Diam. ca. 50-55.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
872/1062
Jes Brinch: Figur. Usign. Bronze. H. 35
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/1061
Martin Bigum: "The Shadow". Sign. Martin Bigum 05, 11/15. Patineret bronze. H. 36.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/1049
Barbara K. Shanklin: "Solsort", 1988. Sign., betitlet og dateret. Granit. H. 23.
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/1048
Fernandez Arman: "Ukulele", 2002. Sign. Arman, 66/99. Bronze med gylden patina. H. 29. B. 54. D. 29.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
872/1047
Pipin Henderson: "Figur", 1991. Usign. Bronze monteret på jernsokkel. H. inkl. sokkel 205.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/1034
Jens-Flemming Sørensen: Uden titel. Sign. Jens Flemming Sørensen 95. Bronze på granit sokkel. H. inkl. sokkel 51. B. 80. D. 47.
Vurdering :
25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/1032
Günther Förg: Knie, 1994. Sign. Förg 94, 11/25. Bronze. H. 23.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/1031
Günther Förg: Fad af bemalet keramik. Sign. Förg 95. Unika. Diam. 52
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/1030
Günther Förg: Lille maske monteret på stang/base af bronze, ca. 1990. Sign. Förg, 6/25. Grønpatineret bronze. H. 12. Inkl. montering H. 26.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
872/1029
Kirsten Ortwed: Skulptur. Sign. monogram 87. Bronzestøbermærke Jirotka Cologne. Bronze. 16 x 22 x 11
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/1028
Paul Van Hoeydonck: "....boys", 1964. Sign., dateret samt med titel på bagsiden. Relief i delvist bemalet gips. 122 x 122 x 23.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
21.000 DKK -
872/1015
Pipin Henderson: Figurer, ca. 1998. Sign. Pipin. Bronze opsat på sort jernsokkel. H. 53. B. 98 D. 24. H. inkl sokkel 94.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/1011
Manuel Marín: Uden titel. Stemplet M. Marín. Hængende mobile i rødmalet jern. H. ca. 70. B. ca. 155. Unika.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/1005
Sven Dalsgaard: Stol af glas dekoreret med øjne og læber, 1997. 104 x 41 x 29
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt
872/1004
Egon Fischer: "Skulptur på flade", 1962. To relieffer. Begge sign. og dateret på bagsiden. Patineret jern monteret på hvidmalede træplader. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/997
Fernandez Arman: "Chess". Sign. Arman, 49/70. Bronzestøber stempel "Bronze Romain & Fils". Bronze. 42 x 30 x 30
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/988
Corneille: "Chat ocre". Sign. Corneille 96. Bon à tirer. Polykrom bemalet resin. H. 37
Vurdering :
12.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/982
Henry Heerup: Blomsterornamentik. Sign. på bagsiden Heerup 58. Bemalet metalbakke. 47 x 60
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/961
Hanne Varming: Baby. Sign. HV. Patineret bronze opsat på sokkel af brunlig marmor. H. 32
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Ikke solgt