Auktion 872
Moderne grafik
Malerier og grafik
893/873
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
880/901
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
873/941
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
1732/525
Vurdering :
8.000 DKK Hammerslag:
4.000 DKK -
872/1103
Michael Kvium: "Fruits", 2006. Sign. Kvium 06, 81/95. Litografi i farver. Bladstørrelse 77 x 118.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
25.000 DKK -
872/1102
Banksy: "Queen Victoria", 2003. Sign. i trykket Banksy, nummereret i blyant 454/500. Serigrafi i farver. Lysmål 69 x 49.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/1101
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
34.000 DKK -
872/1099
Marc Chagall: XXe Siècle, Special Issue (Chagall Monumental), 1973. Sign. Marc Chagall, 49/50. Litografi i farver på Arches. Lysmål 43 x 56.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/1098
Pablo Picasso: "L'Atelier de Cannes", 7.4.56 med trykt dedikation "Pour Gilberte & George", Picasso le 5.12.58. Usign. Litografi i farver. 44,5 x 32
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/1097
Sam Francis: Uden titel fra mappen "Michel Waldberg: Poèmes dans le ciel", 1986. Sign. Sam Francis, 17/100. Litografi i farver. Bladstørrelse 74 x 56
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
872/1096
John Craxton: Komposition med mand stående på hovedet. Sign. John Craxton med dedikation "For Vagn". Håndkoloreret træsnit. Bladstørrelse 19,5 x 14. U.r.
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/1095
Joan Miró: "L'oiseau Mongol", 1969. Sign. Miró, H.C. Maeght éditeur Paris. Trykt af Morsang, Paris. Aquatinte og carborundum i farver. 103,5 x 70,5.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/1093
Georg Baselitz: Uden titel (Adler). Sign. Baselitz 00, BAT. Radering i farver. Lysmål 72,5 x 55.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
13.000 DKK -
872/1092
Joan Miró: Komposition fra "L'issue Dérobée", 1974. Sign. Miro, 32/50. Koldnålsradering og akvatinte i farver. Bladstørrelse 32,5 x 50
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/1089
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/1088
Sonia Delaunay: Komposition. Sign. Sonia Delaunay, 53/75. Litografi i farver. Lysmål 67 x 51.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/1087
Le Corbusier: "Unité XVI", 1953 fra Unite portfolio. Sign. Le Corbusier, 6/130. Sign. i trykket L-C 13/8/53. Radering og aquatinte i farver. Lysmål 56 x 44.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/1086
Sonia Delaunay: Komposition. Sign. Sonia Delaunay, 26/75. Litografi i farver. Lysmål 65 x 51.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/1085
Sonia Delaunay: Uden titel. Sign. Sonia Delaunay 1961, 33/80. Stencil-tryk med håndpenslede gouachefarver på Johannot papir. 65 x 50
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/1084
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/1083
Pierre Soulages: "Eau-forte XXVII", 1974. Sign. Soulages, 61/100. Ætsning i farver. Bladstørrelse 53 x 74,5.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
52.000 DKK -
872/1082
Pierre Soulages: "Lithographie 42", 1979. Sign. Soulages, 72/85. Litografi i farver. Lysmål 75 x 54.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
53.000 DKK -
872/1081
Pierre Soulages: "Lithographie No. 5", 1957. Sign. Soulages, épreuve d'artiste. Litografi i farver. Bladstørrelse 65,5 x 50,5.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
45.000 DKK -
872/1080
Pablo Picasso: "Nègre, nègre, négre.. Portrait d' Aimé Césaire" fra Corps Perdu. Sign. Picasso. Radering. 39 x 28,5. Uindrammet.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/1079
Marc Chagall: "Petits Paysans I", 1968. Sign. Marc Chagall, épreuves d'artiste. Litografi i farver. Lysmål 39 x 35.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/1078
Pablo Picasso: "Picasso Théâtre", 1967. Sign. Picasso, 30/100. Radering. Bladstørrelse 24, 4 x 28,2.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/1075
Asger Jorn: "Jyske Linier", 1953. Dobbeltkomposition. Usign. Litografi i farver. Lysmål 121 x 86.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/1073
Andy Warhol: "Mick Jagger", 1975. Sign. Andy Warhol samt Mick Jagger, 103/250. Serigrafi på Arches Aquarelle (Rough) papir. Lysmål 110 x 72.
Vurdering :
200.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK -
872/1072
Andy Warhol: "Portræt af Willy Brandt", 1976. Sign. Andy Warhol samt Willy Brandt. Offset litografi i farver. Lysmål 63 x 56.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/1071
Andy Warhol: "Campbell's Soup I", 1968. Sign. på bagsiden Andy Warhol og nummereret med gummistempel 74/250. Serigrafi i farver. Bladstørrelse 88,9 x 58,4.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
82.000 DKK -
872/1070
Robert Rauschenberg: "Poster for Peace Rauschenberg 70". Sign. Rauschenberg 71, 31/250. Offset i farver. Lysmål 72 x 54.
Vurdering :
10.000 DKK Ikke solgt
872/1069
Tom Wesselmann: "Seascape (Tit). Sign. Wesselmann 67, 84/100. Serigrafi i farver på museum board. Lysmål 56,5 x 55
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/1068
James Rosenquist: "Sister Shrieks" fra serien "Secrets in Carnations", 1987. Sign. Edition 39. Litografi i farver, monoprint/Arches paper. 122 x 202
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK