Auktion 872
Malerier og skulpturer
-
906/482
Richard Mortensen: "Filitosa". Sign. på bagsiden Mortensen 1961 med titel. Olie på lærred. 114 x 145.
Vurdering :
250.000–300.000 DKK Hammerslag:
180.000 DKK -
884/677
Olafur Eliasson: "Spring Puddle Series", 2004. Ed. 8/12. 12 C-prints. Framed. Visible size 22 x 33 cm, exhibition size 112 x 113,5 cm. (12)
Vurdering :
80.000–90.000 DKK Hammerslag:
165.000 DKK -
877/828
Svend Wiig Hansen: "Torso". Sign. SWH 58 samt på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 180 x 134
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
877/638
Ejler Bille: "Fugleportræt og andre figurer". Sign på bagsiden Ejler Bille 1943. På bagsiden: Komposition. Olie på lærred. 73 x 60.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Ikke solgt
-
1809/736
Malcolm Morley: Uden titel. Usign. Komposition i fire dele. Akvarel, gouache, tusch og blyant på papir. (4)
Vurdering :
8.000–10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
1802/529
James Daniel Torlakson: "Container", 1970'erne. Sign. Torlakson. Akvarel på papir. Lysmål 34 x 47.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
6.500 DKK -
876/1344
Tallal Chaïbia: "La femme Casablancaise", 1980. Sign. Chaïbia; titel og årstal på bagsiden. Gouache på papir. Bladstørrelse 65 x 50.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
1747/619
Ulrich Erben: "Ohne titel", 1974. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 150.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
1747/533
Ulrich Erben: "Ohne titel", 1974. Sign. på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 150.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
44.000 DKK -
873/867
Jorge B. Stever: Uden titel. Sign. Jorge Stever 74; sign. og dateret på bagsiden. Akryl, papir og assemblage på plade.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
873/866
Ulrich Erben: Uden titel, 1974. Sign. og dateret på bagsiden. Diptykon. Olie på lærred. Hver 140 x 110,5. (2)
Vurdering :
80.000–100.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
873/862
James Daniel Torlakson: "Navajo", 1970'erne. Sign. Torlakson. Akvarel på papir. Lysmål 34 x 47.
Vurdering :
10.000–12.000 DKK Hammerslag:
9.000 DKK -
873/850
Gina Pellón: "Because I Love". Sign. G. Pellon; sign., dateret samt med titel på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 81.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
873/822
Pierre Wemaëre: "Fermeté entreprenante". Sign. P. Wemaëre 97 samt sign. på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 92 x 73.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
-
873/692
Jean Tinguely: Komposition. Sign. Jean Tinguely. Mixed media og collage på papir. Bladstørrelse 48 x 36.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
873/686
Niki de Saint-Phalle: "Cher Lars Rostrup Bøyesen". Sign. med dedikation fra Niki de Saint-Phalle. Collage på papir. Bladstørrelse 21 x 29.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/944
Jorge B. Stever: "Untitled". Sign. på bagsiden Stever 18/1/75. Blyant og akryl på lærred. 150 x 90.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
33.000 DKK -
872/943
Jorge B. Stever: Uden titel, 1973. Sign. og dateret på bagsiden. Akryl på lærred monteret på plade. 140 x 90. Uindrammet.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/939
Dado (Miodrag Duric): "La Muerte". Dobbeltsign. Dado 66. Olie på lærred. 130 x 97.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Ikke solgt
-
872/938
Lowell Nesbitt: "Chairs from two rooms", 1968. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 91.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
19.000 DKK -
872/937
Jake Berthot: "Tracker", 1970. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 142 x 244.
Vurdering :
40.000–60.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/936
Enzo Cacciola: "2-3-1977; 11-1-1977; 13-2-1977; 27-3-1977". Værk i fire dele. Alle sign. og daterede på bagsiden. (4)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/935
Jake Berthot: "Reach #5", 1972. Sign., betitlet og dateret på bagsiden. Olie på lærred monteret på træ. 51 x 51. Uindrammet.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
20.000 DKK -
872/931
Gary Kuehn: Uden titel. Usign. Olie på lærred i fire dele. Diam. 122. Uindrammet.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/929
Gary Kuehn: Uden titel (spiral). Usign. Olie på lærred. 61 x 152. Uindrammet.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
872/928
Fumio Yoshimura: "Symaskine", 1970'erne. Ubehandlet lindetræ. 102 x 80 x 60.
Vurdering :
60.000–80.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/927
Kurt Trampedach: "Konfrontation". Sign. Kurt Trampedach, maj-juni 74, Anholt. Mixed media på papir. Bladstørrelse 200 x 131. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/926
Kurt Trampedach: Selvportræt, stående. Sign. Kurt Trampedach 74. Mixed media på papir. Bladstørrelse 200 x 131. Uindrammet.
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/925
Jorge B. Stever: "Ohne titel (Li 16)". Sign. på bagsiden Jorge Stever 70-71. Olie på lærred. 182 x 122.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
872/924
Hsiang-Ning Han: "Corcoran", 1972. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 138 x 229.
Vurdering :
150.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
872/923
Thornton Willis: "Summersuit", 1982. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 200 x 230.
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Ikke solgt
-
872/922
Tal R: "Flovmand". Sign. T.R. 08. Dekoreret, glaseret keramik på blyfod. Sokkel af gråmalet træ. H. 72. B. 35. D. 35.
Vurdering :
150.000 DKK Ikke solgt
-
872/920
Erik A. Frandsen: Blomster i vase. Sign. EAF 2005-4 på begge sider. To-delt Relief af højglanspoleret stål. Samlet 260 x 260.
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Hammerslag:
175.000 DKK -
872/919
Christian Lemmerz: "Taufstein", 2008. Marmor. 67 x 40 x 15. Opstillet på gråmalet sokkel. H. 90
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
42.000 DKK -
872/917
Martin Bigum: "God is to forget" fra serien "Heartland", 1991. Sign. på bagsiden Martin Bigum juli 91. Akryl på lærred. 160 x 180. Uindrammet.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
872/916
Martin Bigum: "Transhistory", 1990. Sign. på bagsiden Martin Bigum juni 90. Akryl og vinylbogstaver på lærred. 180 x 145. Uindrammet.
Vurdering :
100.000 DKK Hammerslag:
70.000 DKK -
872/915
Leonard Forslund: "Drömsplitter 28930.13", 2014. Sign. på bagsiden Leonard Forslund 2014. Akryl på lærred. 200 x 150.
Vurdering :
75.000 DKK Ikke solgt
-
872/914
Kjell Erik Killi Olsen: "I skyggen af Jesus", 1998-99. Sign. Kjell Erik Killi Olsen på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 100 x 100.
Vurdering :
60.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK -
872/913
Allan Otte: "Semicollage - Lost in Time and Space", 2004. Sign. og dateret på bagsiden samt med titel. Olie og akryl på plade. 170 x 205. Uindrammet.
Vurdering :
100.000–150.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/912
Lars Tygesen: Uden titel, 2013. Sign. og dateret på bagsiden. Olie på lærred. 110 x 80.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/911
Martin Bigum: "Veteranen/The Veteran (Per Kirkeby)". Sign. på bagsiden Martin Bigum 97-98. Olie på lærred. 160 x 225. Uindrammet.
Vurdering :
125.000–150.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
872/910
Michael Kvium: "Nature Piece III", 2005. Sign., dateret samt med titel på bagsiden. Olie på to lærreder. Samlet 160 x 330. Uindrammet.
Vurdering :
175.000–200.000 DKK Hammerslag:
130.000 DKK -
872/909
Günther Förg: Lille maske monteret på stang/base af bronze, ca. 1990. Sign. Förg, 6/25. Patineret bronze. H. 12. Inkl. montering H. 26.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
47.000 DKK -
872/908
Günther Förg: Stele. Sign. Förg, 3/35. Grønpatineret bronze. H. 21
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK -
872/907
Günther Förg: Knie, 1994. Sign. Förg 94, 17/25. Bronze. H. 23.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/906
Poul Isbak: Stol. Sign. P.I. 10. Skulptur af rosa marmor. H. 50. B. 37. D. 38.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
50.000 DKK -
872/905
Poul Isbak: Boksehandske. Sign. P.I. 98. Sort granit. H. 14. B. 29. D. 20
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
62.000 DKK -
872/904
Robert Jacobsen: "Hesten - Erindring om en gammel ven", 1984. Skulptur af jern opstillet på sokkel. H. 265 L. 240 D. 130
Vurdering :
500.000 DKK Hammerslag:
350.000 DKK -
872/903
Mogens Andersen: "Nature morte". Sign. på bagsiden Mogens Andersen X-55. Olie på lærred. 142 x 114.
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
38.000 DKK -
872/902
Jan Voss: "Telepathy". Sign. Voss 89. Akryl, mixed media og collage på papir monteret på lærred. 195 x 130
Vurdering :
100.000–125.000 DKK Hammerslag:
100.000 DKK -
872/900
Jan Voss: "Continental Weather Forecast". Sign. Voss 89. Akryl, mixed media og collage på papir monteret på lærred. 156 x 119
Vurdering :
80.000 DKK Ikke solgt
-
872/899
Keld Moseholm: Spring. Sign. KMJ 85. Skulptur af patineret bronze. H. 21. L. 141. B. 9.
Vurdering :
80.000 DKK Hammerslag:
78.000 DKK -
872/898
Arne Haugen Sørensen: Vandringsmand. Sign. A. Haugen Sørensen 05. Olie på lærred. 116 x 81.
Vurdering :
40.000–50.000 DKK Hammerslag:
68.000 DKK -
872/895
Mehmed Melih Devrim Nejad: "Formes Chinois". Sign. Néjad Paris 62 samt på bagsiden med titel og årstal. Olie på lærred. 60 x 72.
Vurdering :
75.000–100.000 DKK Hammerslag:
60.000 DKK -
872/894
Kjell Nupen: "Calcachi no. 11", 1994. Sign. K. Nupen 1999. Polykromt dekoreret lertøj. H. 135. Dia. ca. 70.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
125.000 DKK -
872/893
Kjell Nupen: Uden titel. Sign. K. Nupen. Olie og mixed media på papir monteret på lærred. 77 x 57.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/892
Kjell Nupen: "Meridian III", 1999/2000. Sign. Kjell Nupen; sign., dateret samt med titel på bagsiden. Mixed media på lærred. 77 x 58.
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
40.000 DKK -
872/890
Gina Pellón: "Sorti sans issue", Paris 1973. Sign. G. Pellon; sign., dateret samt med titel på bagsiden. Olie på lærred. 116 x 89.
Vurdering :
50.000–60.000 DKK Hammerslag:
36.000 DKK -
872/889
Walasse Ting: "Rose Thunder", 1963. Sign., med titel og dato på bagsiden. Olie på lærred. 65 x 81.
Vurdering :
75.000 DKK Hammerslag:
140.000 DKK -
872/888
Helmut Sturm: Uden titel, ca. 1960. Sign. Sturm. Olie på lærred. 60 x 70.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
65.000 DKK -
872/886
Pablo Picasso: "Têtes", 1956. Stemplet Edition Picasso, Madoura Plein Feu (utydeligt) samt indridset i bunden Edition Picasso.
Vurdering :
25.000 DKK Ikke solgt