Auktion 872
Asiatisk kunst
872/639
En tibetansk figur af forgyldt bronze i form af en Mahasiddha eller tantrisk munk. 15. årh. H. 9 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/637
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Kangxi 1662-1722. H. 46 cm.
Vurdering :
30.000–50.000 DKK Hammerslag:
35.000 DKK -
872/634
En kinesisk Qingbai skål af porcelæn. Song 1127-1279. Diam. 18,5 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
10.000 DKK -
872/633
Kinesisk Qingbai glaseret kande af porcelæn med tre håndtag og ligeknækket korpus. Song til Yuan 960-1368. H. 14 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/632
Et par kinesiske figurer af terrakotta i form af en mand og kvinde. Tang dynastiet 618-906. H. 33-35 cm. (2) + CERTIFIKAT X 2
Vurdering :
30.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/631
Kinesisk kåbe af blå silke rigt broderet med gylden tråd. 19. årh. L. 130 cm. B. ca. 200 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Ikke solgt
872/630
Kinesisk robe af silke broderet på blå grund med drage. Qing. I ramme, 139 x 198 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/628
Thangka med Vajrayogini. Tibet, 19. årh. Billedfelt 33 x 21 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/627
Thangka med Vajrabhairava omgivet af buddhaer og beskyttere, øverst tre buddhistiske mestre. Tibet, 19. årh. Billedfelt 60 x 42 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
16.000 DKK -
872/626
Ming stil "nine peaches" vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Mærket Da Ming Wan Li Nian Zhi, men 19. årh. H. 48 cm.
Vurdering :
200.000–250.000 DKK Hammerslag:
200.000 DKK -
872/625
Kinesisk meiping vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå og emaljefarver. Mærket Yongzhen 1723-1735 og fra perioden. H. 37 cm.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
15.000 DKK -
872/624
En tibetansk figur af forgyldt bronze i form af Buddha Shakyamuni. 16. årh. H. 15 cm
Vurdering :
25.000–30.000 DKK Hammerslag:
55.000 DKK -
872/623
En figur af forgyldt kobber repoussee i form af Buddha Shakyamuni siddende på dobbelt lotus trone. 16./17. årh. Vægt 660 gr. H. 18,5 cm.
Vurdering :
15.000–25.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/619
Et par næsten identiske par kinesiske Longquan celadon skåle, spejl indridsede med drage, kant med blomster og bladværk. Ming 1368-1644. Diam. 18,5 cm. (2)
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
22.000 DKK -
872/618
Kinesisk gourd vase af porcelæn dekoreret med celadon glasur. 18./19. årh. H. 27 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK -
872/616
En kinesisk/østtibetansk thangka med de to himmelske guder. Akvarel på silke. Indrammet. 18. årh. Billedfelt 71 x 50.5 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/615
Thangka med Padmasambhava flankeret af konsorts og buddhaer. Tibet, 19. årh. Billedfelt 42 x 33 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/614
Thangka med Padmasabhava og hans otte manifestationer. Tibet 19. årh. Billedfelt 41 x 33 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/613
En kinesisk neolitisk krukke af brændt ler, dekoreret i sort og rød med koncentrisk mønster. Ca. 2500 f. Kr. H. 34 cm. + CERTIFIKAT
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
28.000 DKK -
872/612
Kinesisk "lion and grapevine" spejl af bronze. Tang 618-907. Diam. 19 cm.
Vurdering :
15.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/611
En kinesisk Xiajiadian neolitisk trefodsvase af brændt ler, dekoreret i rød og sort med geometriske mønstre. 2300-1600 f. Kr. H. 27 cm. + CERTIFIKAT
Vurdering :
40.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/610
Thangka med muligvis Vajrapani siddende på trone. Ca. 1900. Billedfelt 39,5 x 58 cm.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
110.000 DKK -
872/609
Thangka med lama siddende ved alter omgivet af buddhaer og lamaer. Med tibetansk inskription i bunden. 19. årh. Billedfelt 57 x 38 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
8.000 DKK -
872/608
Thangka med den kronede Buddha Shakyamuni. Tibet, 19. årh. Billedfelt 53 x 34 cm.
Vurdering :
20.000–30.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/607
Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med "One-hundred boys". Kangxi 1662-1722. H. 27 cm.
Vurdering :
20.000–40.000 DKK Hammerslag:
12.000 DKK -
872/606
Kinesisk penselbæger af porcelæn, dekoreret i underglasur blå, Wen Zhang Shan Dou mærket, men 20. årh. H. 16 cm.
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
7.000 DKK -
872/605
Kinesisk tekande af porcelæn, dekoreret i underglasur blå, hank af bronze. Sen Qing, 19. årh. H. inkl. hank 24 cm.
Vurdering :
10.000 DKK Hammerslag:
11.000 DKK -
872/603
Figur af bemalet brændt ler i form af springende hest med en kvindelig polospiller. Kina, Tang 618-907. L. 46 cm. H. 33 cm. + CERTIFIKAT
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
18.000 DKK