Auktion 872
Ældre møbler
Varia, møbler og tæpper
872/199
Italiensk konsol af forgyldt træ med plade af imiteret sten. 19. årh.s midte. H. 83. B. 127. D. 60.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/194
Fransk Louis XV kommode med marquetteri af nøddetræ og frugt træ. 18. årh.s midte. H. 88. B. 129. D. 64.
Vurdering :
50.000 DKK Hammerslag:
48.000 DKK -
872/193
Tysk barok chatol af nøddetræ. 18. årh.s første halvdel. H. 233. B. 118. D. 61.
Vurdering :
40.000 DKK Ikke solgt
872/192
Svensk régence spejl af forgyldt træ, udskåret med rocailler og bladværk. 18. årh.s midte. H. 137. B. 63.
Vurdering :
20.000 DKK Ikke solgt
872/191
Et par svenske rokoko armstole af hvidmalet træ. 18. årh.s midte. (2)
Vurdering :
30.000 DKK Ikke solgt
872/189
Dansk Louis XVI chatol af mahogni. København, ca. 1780. H. 191. B. 134. D. 61.
Vurdering :
15.000–25.000 DKK Hammerslag:
24.000 DKK -
872/187
Et par små danske Louis XVI konsolborde af mahogni, hver med svungne profilerede plader af marmor. 18. årh.s slutning. H. 74. B. 48. D. 33. (2)
Vurdering :
10.000–15.000 DKK Hammerslag:
30.000 DKK -
872/186
J.C. Lillie, tilskrevet: Dansk Louis XVI flisebord af bemalet træ, fliser fremstillet i Harlingen. 18. årh.s slutning. . H. 77. B. 84. D. 57.
Vurdering :
20.000 DKK Hammerslag:
14.000 DKK -
872/185
Joseph Christian Lillie: Dansk Louis XVI spejl og konsol af forgyldt træ. 18. årh.s slutning. Spejl H. 226. B. 75. Konsol H. 82. B. 85. D. 38.
Vurdering :
30.000–40.000 DKK Hammerslag:
80.000 DKK -
872/184
Altona Louis XVI kommode af nøddetræ og poleret træ og forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 83. B. 72. D. 42.
Vurdering :
20.000–25.000 DKK Hammerslag:
26.000 DKK -
872/183
Altona Louis XVI spejl af nøddetræ og forgyldt træ. 18. årh.s slutning. H. 116. B. 42.
Vurdering :
15.000–20.000 DKK Hammerslag:
32.000 DKK